Ara
  • Abdurrahman Özciğer

Denize Açılmaya Hazır Mısınız?

En son güncellendiği tarih: 2 Oca 2018

“Değişim yolculuğuna genellikle zorunlu nedenlerle çıkılır. Bu yolculuk her durumda insanı geliştirir. Ben değişim yolculuğunu denize açılmaya benzetirim.”Çocukluğumda, gençliğimde, tüm yaşamımda denizin benim için önemli bir yeri olmuştur... Hayatımda çokça denize açıldım. Hala denize açılmayı sürdürüyorum. Kendim için 'ben deniz insanıyım' diyebilirim. Siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?


Deniziniz ne renk? Denizin rengini içeriği ve ışık belirler. Deniz suyunun yapısı, bitkileri, mikro canlıları, taban yapısı ve derinliği denizin içeriğini oluşturur. Işık kaynağına göre ışığın yapısı ve açısı ise ışığın etkisini. Işığın deniz içeriğinden yansıması denizin rengini oluşturur. Kontrol edebildiğimiz koşullar ve etki alanımız dışındaki koşullar yaşamımızı belirler. Sizin koşullarınız nedir?


Farkında mısınız? Duygularımızı ve düşüncelerimizi bir şeye, birisine anlattığımızda kendimize anlatırız aslında. Suya, toprağa, havaya, insana. Özümüzde barışı yaşamak için anlatmaya başlamalıyız. Kendimizi ifade etmemiz sürecinde kendimizi anlamamız başlar, yani farkındalığımızı oluştururuz. Siz kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz?


Yolculuğa hazır mısınız? Yolculuğa hazır olmamız; gelişmeye, değişmeye ve dönüşmeye açık olmamızdır. Bu dönüşümü aramak için çıktığımız yolculukta kahramana dönüşürüz. Siz nasıl bir gelişim, değişim ve dönüşüm istiyorsunuz?


Enerji kaynağınız nedir? Deniz, bazen durgun, bazen dalgalı ve akıntılı olur. Durgun deniz mola ve hazırlık için yararlıdır. Denizin rüzgarlı, akıntılı veya dalgalı olması ise zorluklar yaratır gibi gözükür. Oysa zorlukları yaratan rüzgarı yelkenlerimizi şişiren bir güç olarak kullanabiliriz. Sizi motive eden şeyler nedir? Motivasyon kaynaklarınız nelerdir?


Hayatınız nasıl? Hayat hareketten oluşur. Hareket içinde becerilerimizi deneyimlemek ve düzenli tekrar ile becerilerimizi geliştirmek bize zevk verir. Siz nelerden zevk alıyorsunuz? Sizi akışta tutan şeyler nelerdir?


Kuzey yıldızınız neresi? Denize açılanlar bilir, kuzey yıldızı parlaklığı ile kendini gösteren ve yön bulmada kullanılan bir belirteçtir. Değerler kişilerin veya organizasyonların kuzey yıldızıdır. Sizin değerleriniz nedir? Değerlerinizi nasıl yaşıyorsunuz?


Rotanız nedir? Denizde hedefimize ulaşmak için başlangıçta rota belirlememiz ve kaybolmamak için rotamıza göre durumumuzu sürekli gözden geçirmemiz, denize göre gerektiğinde rotamızı değiştirmemiz gerekir. Kişiler ve organizasyonlar için hedef belirlemek, planlama yapmak ve güncel geri bildirimlere göre gözden geçirmek, gerektiğinde planları değiştirmek, sürdürülebilir başarı için olmazsa olmazdır. Sizin amacınız, ufkunuz, vizyonunun nedir? Vizyonunuza ulaşmak için stratejileriniz var mı? Stratejilerinize uygun hedefleriniz nelerdir?


Mürettebatınız kimler? Tek başına denize açılabileceğimiz gibi bir ekiple de denize açılabiliriz. Bireyin ve organizasyonun yolculuğunda diğer insanlardan katkı almak faydalıdır. Kendimizi Harika İnsanlar Takımının bir parçası hissediyorsak, takım arkadaşımızdan destek alır ve destek veririz. Bireysel yolculuğumuzda bize destek olan birisi varsa güçlüyüz. Sizin gerçek potansiyelinizi keşfederek ortaya çıkarmanızda ve anlamlı bir performansa dönüştürmenizde size yaratıcı destek veren, yol arkadaşınız kim?


Denize açılmaya hazırsanız siz bir kahramansınız.


Size bu yolculuğunuzda destek ve ortaklık yapacak, sizi dinleyecek, gerektiğinde bir ayna olacak, size güven ve samimiyet ortamı sağlayacak bir koç edinin...


#Sevgi ve #Saygı ile,

Abdurrahman Özciğer

#Koç, #Mentor, #Eğitmen, #Danışman

87 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Deniz Size Ne Söylüyor?

Denizin, bana neler söylediği ile ilgili aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Sevgi ile kalın. https://www.abdurrahmanozciger.com/blog/denize-acilmaya-hazir-misiniz

İletişim

Yönetici Koçu, Mentor, Eğitmen, Danışman

  • Black LinkedIn Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Google+ Icon
  • Black YouTube Icon

© 2018 - Abdurrahman Özciğer

"Paylaşılan bilgi ve tecrübe değer yaratır."

Siteden istediğiniz bilgiyi "www.abdurrahmanozciger.com'dan alınmıştır." ifadesi ile birlikte kullanabilirsiniz. 

koçluk hizmetlerim

kariyer koçluğu

yönetim koçluğu

üst yönetim koçluğu

takım koçluğu

fasilitasyon

mentorluk hizmetlerim

kariyer mentorluğu

yönetim mentorluğu

üst yönetim mentorluğu

girişimci mentorluğu

eğitim hizmetlerim

beceri gelişimi

yönetim & liderlik

strateji & iş geliştirme

pazarlama & satış

bankacılık & finans

danışmanlık hizmetlerim

beceri gelişimi

yönetim ve liderlik

strateji ve iş geliştirme

pazarlama ve satış

bankacılık ve finans